Заява Американсько-Української Ділової Ради (USUBC) стосовно запуску Бюро економічної безпеки (БЕБ) України, відбору та призначення Директора.

Американсько-Української Ділова Рада (USUBC) спостерігає підвищений інтерес, який проявляють певні політичні та громадські кола до процесу запуску Бюро економічної безпеки (БЕБ) України, відбору та призначення його Директора.

Погоджуємося, що згадані процеси є вкрай важливими і чутливими для українського суспільства. Створення БЕБ та передача до нього повноважень з розслідування правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави, від інших правоохоронних органів є вимогою міжнародних партнерів України, зокрема МВФ.

Американсько-Української Ділова Рада (USUBC) виступає за прозорий конкурс на посади БЕБ усіх рівнів та якісний відбір кандидатів. Ми категорично проти дискримінації учасників конкурсу за будь-якою ознакою.

Разом з тим зауважуємо, що Бюро економічної безпеки за законом виконуватиме перш за все правоохоронну функцію. Відтак, вважаємо, що його Директор повинен мати великий досвід правоохоронної діяльності саме у сфері захисту економічної безпеки держави. Це дозволить йому виконувати свої функції ефективно та у повному обсязі.

Американсько-Української Ділова Рада (USUBC) працює з Офісом ефективної взаємодії з бізнесом при Державній фіскальній службі України. Він створює додаткові механізми для координації дій та налагодження діалогу між бізнес-середовищем та державними органами, сприяє ефективній реалізації програм з покращення умов ведення бізнесу в Україні. Переконані, що такі форми роботи і комунікації між державою та бізнесом будуть вкрай корисними й у діяльності БЕБ.

Закон “Про Бюро економічної безпеки України” впроваджує поняття “аналіз ризиків”, “кримінальний аналіз”, “ризик-орієнтований підхід”, “управління ризиками”. Створюваний орган від самого початку своєї роботи потребуватиме потужних аналітичних, оперативних, процесуальних напрацювань. Все це наразі є у Державній фіскальній службі і USUBC підтримує передачу найкращих практик від ДФС до БЕБ. Бачимо ДФС наразі єдиною службою, доробок якої здатен суттєво прискорити та полегшити початок роботи Бюро економічної безпеки.

Не поділяємо побоювання деяких колег щодо небезпеки переходу старих кадрів до нової структури. Закон встановлює особливий порядок конкурсного відбору, призначення та звільнення Директора Бюро економічної безпеки України, його заступників, інших працівників, а також визначає вичерпний перелік підстав для припинення їхніх повноважень. Це створює рівні можливості для учасників конкурсу щодо роботи у новому органі, і дає змогу конкурсній комісії оцінювати досвід та професійні якості кожного кандидата.