Американсько-Українська Ділова Рада (USUBC) стурбована імпортом в Україну сої з забороненими ГМО

Американсько-Українська Ділова Рада (USUBC) висловлює стурбованість з приводу повідомлень ЗМІ щодо поставки в Україну великої партії генетично модифікованого насіння соєвих бобів бразильського походження.

Як відомо з відкритих джерел, наразі в порту «Південний» (Одеса) чекає розмитнення судно Papa John з 51,5 тисячами тонн насіння сої з ГМО. 

Разом з усім світом Україна активно культивує сою та виробляє достатню для внутрішнього ринку кількість насіння. Зокрема, у 2020/2021 маркетинговому році під вирощуванням цієї культури в Україні зайнято 1,4 млн га рілля. Однак попри це, а також нагальну потребу локального виробника у підтримці в період пандемії COVID-19, виробник купує сою бразильського виробництва та з використанням заборонених в Україні ГМО.

Згідно з Законом України про ГМО, на митній території забороняється виробництво та обіг ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до державної реєстрації. Наразі такої реєстрації не має жоден з сортів генетично модифікованої сої. Крім того, намір посилити контроль та санкції за несанкціоноване використання ГМО наприкінці 2020 року висловив Уряд України, затвердивши відповідний законопроєкт.

Вибір бразильського постачальника викликає подив також з урахуванням протестів світових продовольчих лідерів проти нарощування виробництва сої в Бразилії. Адже велика частина культури вирощується на місці вирубаних лісів в бразильському регіоні Серрадо, який вважається епіцентром біорізноманіття та одним з найважливіших поглиначів вуглецю в країні.

Ми поважаємо інтереси приватного бізнеса України та його право на вільний вибір постачальників сировини, однак закликаємо дотримуватися норм національного законодавства та міжнародних вимог в галузі захисту довкілля.