Молодь в дії: староста надихає громаду на зміни

Василь Паламар (в центрі) згуртував 99 молодих людей для обговорення потенційних молодіжних проектів для впровадження в громаді

Василь Паламар, незважаючи на свої 27 років, вже більше року є старостою чотирьох сіл Скала-Подільської громади, що на Тернопільщині. В той час, як більшість його однолітків з інших громад можуть розмірковувати над пошуком варіантів для дозвілля, пан Василь більшість свого часу присвячує розвитку рідних сіл, де виріс. Одним з варіантів побудови успішної, процвітаючої громади була можливість стати старостою чотирьох сіл, і пан Василь не оминув цього шансу, коли йому виповнилося 26 років. 
Іванків, Гуштин, Бережани та Трійця – невеличкі села, де Василь Паламар працює старостою. Загальна кількість населення усіх чотирьох - майже 2500 мешканців. Проблеми, з якими стикаються мешканці навколишніх сіл, досить типові для громади: занизька якість покриття доріг, бракує вуличного освітлення, та невеликий вибір можливостей для проведення дозвілля місцевою молоддю. Перед тим, як стати старостою сіл, пан Василь працював над впровадженням проекту з вуличного освітлення, будучи інспектором з благоустрою у Борщівській раді. Він скромно визнає, що саме ця робота слугувала поштовхом для того, аби місцева громада обрала його депутатом. А вже потім йому довірили виконувати роботу старости. “Саме молодь в той час стала основною рушійною силою для мене. Вони повірили й побачили в мені саме ту людину, яка може привести громаду до нових звершень та змін у громаді,“ – пригадує пан Василь. Він був кандидатом, якого висунула до виборів та найбільше підтримувала саме місцева молодь. 70% підтримки від громади – досить красномовні цифри. “Моя посада зобовʼязує мене проявляти нові ініціативи та втілювати їх в життя. Коли так чиниш, одразу отримуєш зворотній звʼязок та підтримку від жителів,“ – говорить староста у інтервʼю.
Пан Василь не має комфортного прохолодного кабінету з офісним обладнанням, а ділить невеличку прохідну кімнатку разом з відділенням пошти. За його словами, це зовсім не заважає роботі. Навпаки, є можливість поспілкуватися з мешканцями кожного дня напряму. “Я обрав такий варіант з однієї причини – це не віддаляє тебе від громади. Коли я прийшов на посаду старости, то знав про складну ситуацію з місцями для наших дітей у дитсадочку. Їх просто не вистачало. А будівля колишньої сільської ради простоювала з двома порожніми кімнатами. Звісно, я міг їх використати під свій кабінет. Проте вирішив віддати їх для потреб дитсадку.  Разом з мешканцями навколишніх сіл ми власноруч відремонтували приміщення. Тепер більше 30 малюків мають можливість відвідувати дитячий садок“, - говорить пан Василь. Та додає: “Я прийшов на посаду, щоб створювати та розбудовувати, а не руйнувати“.
Місцева молодь, підтримавши майбутнього старосту на виборах, на досягнутому не зупиняється. У квітні пан Василь побачив оголошення про молодіжні форуми DOBRE ДІЙ на Фейсбуці. Він подумав сам до себе: “Якщо моя громада є партнером програми DOBRE, то хто, як не я, маю представити наші місцеві молодіжні ініціативи на форумі“. В громаді давно виношували ідею створити молодіжний центр. З цією ідеєю пан Василь і подав заявку на участь у форумі. “Програма DOBRE розрахована лише на декілька років, а це короткий час. Тому ми зараз маємо взяти максимум від програми, допоки є потужна міжнародна допомога. Вона може стати вирішальною для впровадження нашого проекту“, говорить Василь.
Ідею молодіжного центру підтримали та обрали для участі у форумі. А вже разом з тренерами та менторами її сформували остаточно. “Форум дозволив перезавантажитись та переосмислити багато речей, як-то необхідність залучати максимум зацікавлених сторін до процесу прийняття рішень чи залучення додаткового фінансування. Такі заходи якось по особливому мотивують до активнішої діяльності та мобілізовують внутрішні ресурси кожного учасника до змін власних громад на краще“, - розповідає пан Василь.
Після завершення молодіжних форумів учасники поїхали додому з планами дій для аналізу громадських пріоритетів та розробки ідей для молодіжних проектів. Пан Василь зміг згуртувати 99 молодих людей для обговорення потенційних проектів для впровадження в громаді. “Сто осіб на зустрічі громади наших сіл – це замала цифра для мене. Зазвичай у нас збираються 250-300 осіб для вирішення важливих питань“, - говорить він. Проте, це не засмучує його. Василь використовує технологічний прогрес для залучення громади до вирішення питань. “Маю активну групу у Viber, близько 200 контактів. Ви навіть не уявляєте собі, які там точаться обговорення громадських ініціатив“, - скромно додає староста.
Дуже часто староста є не лише генератором ідей, а й власноруч зусукає рукава та долучається до впровадження ідей в життя. “Треба прибрати сміття, вкрутити лампочку чи долучитися до громадської ініціативи? Я тут“, - додає пан Василь. Він знаходить мотивацію в простих речах. “Вся моя робота – це мотивація. Я раніше працював з класною командою та мав досить великі повноваження. Але не бачив справжніх результатів цієї роботи. Тому вирішив змінити ситуацію. Подумав, а чому ж в інших виходить та вони мають більше за нас, докладаючи ледь не ті самі зусилля. Насправді, щоб щось змінити, не завжди потрібні великі кошти“, - зауважує пан Василь.
Йому подобається бачити зміни на краще у своїх селах, незважаючи на щоденні труднощі. “Іноді мені хочеться опустити руки та все кинути. Але одразу спрацьовує внутрішній перемикач.  Я отримав довіру від людей, більше ніж 600 осіб проголосували за мене на виборах. Я маю відплатити їм за довіру, і, тому не можу просто так здатися“, - говорить староста.
Кожного дня він шукає нові можливості для розвитку громади. “Дозвілля та хобі, кажете? Я не маю на це часу“, - зауважує пан Василь. Кожних два-три дні він заходить на сайти, перевіряє Фейсбук-стрічку в пошуках грантових та інших можливостей для фінансування громадських проектів. Пан Василь закінчив Тернопільський національний університет, має право викладати історію та правознавство. Проте знаннями, отриманими в університеті, не обмежується. Нещодавно отримав сертифікат тренера від DESPRO, швейцарсько-українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні”, який фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарське бюро співробітництва (ШБС/SDC) та впроваджується Швейцарським центром ресурсів та консультацій з питань розвитку (Skat). Також є випускником школи місцевого самоврядування DESPRO. На досягнутому не планує зупинятися. “Подібні навчання чи участь у форумі DOBRE ДІЙ – все це для мене відпочинок в порівнянні з тим, що до мене кожного дня приходить близько 40 осіб за довідками та у справах“, - говорить пан Василь.
Винагороди не для нього. Найкраща винагорода та найбільше досягнення – коли зустрічаєш на вулиці людину, яку давно не бачив, а вона говорить: “Продовжуй робити те, що робиш“. Проте, не буває винагород без викликів та труднощів. Найскладніше, за його словами, це те, що люди не завжди розуміють, що староста – це не лише посадовець, який постійно виконує робочі інструкції, а цілком жива людина з правом на особисте життя.
Пан Василь проводить неймовірний обʼєм роботи, аби досягти разом з громадою успіху не лише сьогодні, а й в довгостроковій перспективі. І не дуже суттєво, чи він на навчанні, чи разом з односельчанами працює засукавши рукава. “Маю “наполеонівські“ плани для розвитку громади. До закінчення своєї каденції я би дуже хотів побачити розквіт громади, аби люди отримали те, що їм так необхідне. Це не так вже й багато: близько 35 кілометрів якісних доріг, що зʼєднують наші села, та вуличне  освітлення, біля 1000 фонарів“, - жартівливо мріє він. “А ще – декілька підприємств з загальним обсягом доходу до бюджету мільйонів 20 гривень. Це би насправді змінило нашу громаду“, - підсумовує розмову пан Василь.
Він працює над тим, щоб поступово змінити ситуацію в громаді на краще. Пан Василь рішуче впевнений, що молодіжний проект, який він представляв на форумі DOBRE ДІЙ, допоможе згуртувати ще більше молоді з найвколишніх сіл. Його молодіжна команда, як і інші, мають завершити власні ідеї та сформувати проектні заявки. Після ухвалення, найкращі проекти отримають додаткову технічну та фінансову підтримку від програми DOBRE.

*****

Молодіжні форуми програми DOBRE, організовані у травні-червні цього року, згуртували понад 700 молодих людей для аналізу громадських пріоритетів та розробки ідей для молодіжних проектів. У середньому, кожен учасник форуму залучив до молодіжного активізму шість однолітків, організувавши в своїй громаді обговорення пріритетних напрямків розвитку та ідей молодіжних проектів.
 

 
Бажаєте бути в курсі новин про децентралізацію та подій програми USAID DOBRE?  Надсилайте свої оновлення на електронну скриньку програми: dobre@globalcommunities.org. Приєднуйтеся до нас у соцмережах та читайте новини на сайті
Facebook
Website
Email
 

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) - це п’ятирічна програма, спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії, Польща (FRDL/FSLD), Малопольска школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Національний демократичний інститут (NDI).

Розсилка цих інформаційних матеріалів стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) і не обов'язково відображає точку зору USAID чи уряду Сполучених Штатів.

Програма USAID DOBRE © 2017, всі права захищено.
Ми знаходимось за адресою:
03150, Україна, м. Київ, вул. Ділова, 5Б, 
5-ий поверх, офіс 510

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list
This email was sent to mwilliams@usubc.org 
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences 
GC/DOBRE · 5-B Dilova street · Kyiv 03150 · Ukraine 

Email Marketing Powered by MailChimp